Menopaus - mis see on?

Dr. Kairi Nurm selgitab: MENOPAUS – MIS SEE ON?

Menopaus on loomulik etapp naise elus, mis tähistab munasarjade tegevuse lõppemist ja sellega seotult menstruatsioonide lakkamist. Keskmiselt jõuab naine menopausi 50-51 aastaselt, kuid see võib toimuda ka varem nt. erinevate haiguste või kasutatavate ravimite tõttu. Uuringud näitavad, et üheks varase menopausi põhjuseks on ka suitsetamine. Seega elab keskmine naine üle kolmandiku oma elust postmenopausis. Sümptomite tekke algus, lõpp ja intensiivsus on väga individuaalsed.

Dermatoveneroloog Dr. Kairi Nurm

Mõni naine kogeb vaid menstruatsioonide lõppemist, samas võib teine kannatada aastaid erinevate vaevuste tõttu. Enamasti on klimakteerilised vaevused kerged ja piirduvad paari- kolme aastaga, kuid võivad kesta ka üle 5 aasta ja naise elu väga tõsiselt häirida. Milliseks see periood naise elus kujuneb, sõltub nii pärilikest faktoritest kui ka elustiilist.

Klimakteerilisi vaevusi soodustavad stress, vähene liikumine, ebapiisav uni, ülekaal. Üleminekueale iseloomulikeks sümptomiteks peetakse lisaks menstruatsioonide ärajäämisele kuumahooge ja öist higistamist, mis esinevad 2/3 naistest, unetust, kaalumuutusi, rindade valulikkust, peavalusid, südamekloppimist, libiido langust, tupekuivust ja –sügelust.  

Kui klimakteeriumiga seotud muutused tavaliselt ajaga kaovad, siis nt. põhiainevahetuse aeglustumine, luutiheduse langus, sellest tingitud osteoproos ja naha elastsuse vähenemine on püsiva iseloomuga. Sageli esineb ka erinevad meeleoluhäired, tujukust, keskendumisvõime langust, hajameelsust aga ka ärevust ja depressiooni. Esineb ka kõrgenenud risk südameveresoonkonna haiguste tekkeks.

Võimalike kaebuste loetelu on pikk ja naised ei oska alati muutusi oma kehas seostada üleminekuperioodiga ja pöörduvad oma muredega mitmesuguste eriarstide poole. Kõik need probleemid on tingitud munasarjades toodetavate hormoonide östrogeeni ja gestageeni taseme järsust langusest.

KUIDAS MÕJUTAB MENOPAUS NAHA SEISUNDIT?

Nahk meie suurima elundina on samuti märkimisväärselt mõjutataud menopausis toimuvatest hormonaalsetest muutustest. Östrogeen on kaasatud naha normaalsete funktsioonide toimimisse läbi nahas asuvate östrogeenretseptorite. Mõjutatud saavad seeläbi erinevad võtmerakud nahas: fibroblastid, keratinotsüüdid, melanotsüüdid jne. Östogeenivaegus põhjustab nahas kollageeni e. naha toestruktuuri vähenenud tootmist, sellest tingitult naha elastsuse kadu ja kortsude teket. Glükoosaminoglülaanide sisalduse muutust, naha veesidumisvõime langust ja turgori langust, rasunäärmete töö vähenemisest põhjustatud nahakuivust ja nahasügelust, naha õhenemist ja halba paranemisvõimet, ebasoovitavat karvakasvu näopiirkonnas ja juuste hõrenemist. Pigemendirakkude e. melanotsüütide arvu vähenemisest ja ebaühtlasest jaotusest tekivad pigmentatsiooni muutuseid, vähenenud kaitsevõime päikesekiirguse suhtes ja seetõttu suurenenud risk nahakasvajate tekkeks. Toimuvad muutused naha veresoonte reaktiivsuses: kapillaarse vereringe läbivoolu langus ja sügavamal nahas asuvate suuremate veresoonte laienemine põhjustab postmenopausaalset õhetust- punetust.

LEEVENDUST PAKKUVAD LAHENDUSED

Tegelikult on kõikidele nendele probleemidele olemas lahendused.

Apteegi käsimüügis on saadaval lai valik klimakteerilisi vaevusi leevendavaid looduslikke preparaate. Naistel, kellel on tugevalt elukvaliteeti häirivad sümptomid, tuleks pöörduda günekoloogi vastuvõtule, kes saab vajadusel määrata hormoonasendusravi, mida on tänapäeval võimalik manustada erineval viisil- suu kaudu, läbi naha, või tupe kaudu. Menopausis kasutatav ravi, eriti hormoonasendusravi omab mõju ka naha baaskomponentidele ja struktuuridele, pidurdades naha vananemise protsessi.

KUIDAS TURGUTADA NAHKA JA ORGANISMI SEL ETAPIL?

Naha menopausaalsete ja ealiste muutuste pidurdamiseks on soovitav kasutada tooteid, mis soodustavad kollageeni ja glükoosaminoglükaanide sünteesi (retinoidid, antioksüdandid, hüaluroonhape, peptiidid). AHA ja BHA sisaldavaid tooteid, mis soodustavad surnud naharakkude eemaldumist ja epidermise paksenemist. Mitte unustada päikesekaitset.

Naha regulaarne niisutamine, leebed puhastustooted ja hooldused. Kõigil üleminekuikka jõudnud naistel on soovitav kasutada toidulisanditena vitamiin D, kaltsiumi, oomega-3 rasvhappeid, antioksüdante, magneesiumi ja B grupi vitamiine.

Väga oluline roll sümptomite leevendamisel on füüsilisel aktiivsusel, balansseeritud toitumisel, piisaval unel ja stressitaseme madalal hoidmisel. Ei suitsule ja alkoholile!

VICHY SOOVITAB: NEOVADIOL – MENOPAUSI NAHAHOOLDUS

Scroll to Top