LIIGESED_ARTIKKEL_noCTA

KUI LIIGESED VALUTAVAD

Allikas: nhi.no
Redigeerinud: dr Andres Lasn

Mitme liigese valuga võivad kaasneda paistetus, tulitus, punetus ja/või valulike liigeste liikuvuse vähenemine. Kahe kuni nelja liigese valu nimetatakse oligoartriidiks, viie või rohkema liigese valu polüartriidiks.

Kõik liigesed koosnevad luudest ja kõhredest ning neid ümbritsevast liigesekapslist. Liigese sees on liigesevedelik. Liigese ümber paiknevad liigesesidemed, kõõlused ja lihased. Kõik nimetatud struktuurid võivad haiguse korral valu põhjustada.

Mis liigestes toimub?

Valu ja samaaegse paistetuse, tulituse, punetuse ja/või liikuvuse vähenemise korral on liiges põletikuline. Tegemist võib olla reumaatilise haiguse algusega. Mõnikord võib liigesepõletikku tekitada ka bakteriaalne nakkus.

Klassikalise kusihappe ainevahetuse häire (podagra) korral piisab reeglina diagnoosi panekuks haiglusloost ja suurvarba põhiliigese läbivaatusest.

Liigesevalu enamlevinud põhjused

Reumatoidartriit

Esineb 1-2% elanikkonnast, sagedamini naistel. Krooniline tagasipöörduv põletikuline haigus, mis ründab peamiselt käte ja jalgade väikeseid liigeseid ning ilmneb reeglina mitmes liigeses korraga

Reeglina sümmeetrilise levikuga haigus algab enamasti hiilivalt sõrmede ja varvaste liigestes, ent võib aja jooksul levida suurematesse liigestesse. Peamine kaebus on hommikune liigesjäikus, mis üldiselt kestab rohkem kui pool tundi. Samuti on üsna sage liigeste turse ja valulikkus, lisaks ka üldsümptomid nagu väsimus, nõrkus, isutus ja halb enesetunne.

Osteoartriit ehk osteoartroos

Tegu on vanusest tulenevate, degeneratiivsete muutused liigestes.

Artroos võib esineda mitmes liigeses. Kõige märgatavam on see puusa- ja põlveliigestes, ent liigesevalu võib esineda ka väiksemates liigestes, nt sõrmeliigestes. Väga väljendunud haiguse tagajärjel võivad liigesed ka jäigastuda.

Psoriaatriline artriit

Nahapsoriaasiga patsientidel võib sageli kaasuvalt esineda ka psoriaatriline artriit, mis väljendub tavaliselt asümmeetrilise mitme liigese põletiku ja valuna.

Podagra

  • Haigust esineb kõige sagedamini keskealistel meestel ning sageli on haigushoogude vahel ka vaevustevabad perioodid. Liigesepõletik paikneb esialgu enamasti suure varba põhiliigeses, ent võib aja jooksul levida ka teistesse liigestesse nagu pahkluud, põlved, küünarnukid või esineda limapauna põletikuna (bursiit).
  • Haigushoog jõuab kulminatsioonini paari tunniga, mil liigesele avalduv koormus on muutunud pea talumatuks ja ka väiksem puudutus on äärmiselt valulik. Liiges on paistes ja punetav ning paar päeva/nädalat pärast haigushoogu võib nahk liigese kohalt maha kooruda. Väljendunud haiguse korral, eriti kui ravi ei ole teostatud, võib podagra väljenduda ka kõvade tihkede nahaaluste sõlmede ehk toofustena.

Fibromüalgia

Sagedamini esineb naistel ning näiteks kaasuva üldistunud ärevushäire korral. Tegemist on haigusega, mis väljendub valulike punktidena üle terve keha ning mistõttu võib lihasvalu ka liigesvalu imiteerida.

Reumaatiline polümüalgia

Reumaatiline seisund, mida iseloomustavad valud ja hommikune jäikus vähemalt kahes kolmest lihasgrupist: õlgades, turjas või puusades. Esineb üldhaiguse sümptomeid (ca 30-50%) nagu väsimus, loidus, peavalu, palavik. Enamikul esineb kõrge veresete, ent seda seisundit esineb ka normaalse veresette korral. Kortisooni manustamisel paraneb patsiendi seisund mõne tunni jooksul.

Mida saad liigesevalu korral ise ette võtta?

Peaksid liigestele vähem koormust andma, et vältida seisundi halvenemist.

Millal peaksid arsti poole pöörduma?

Äge liigesepõletik on piisav põhjus arsti poole pöördumiseks.

Täismahus artiklit loe aadressil www.virtuaalkliinik.ee

Scroll to Top