Eesti
EE
Kodulehekülg Apteeker soovitab Sinu tervise heaks Artiklid Kuidas saada endale ilusad, pehmed ja probleemivab...

Kuidas saada endale ilusad, pehmed ja probleemivabad jalad?

2019 07 15
shutterstock 671718997

Lõhenenud kannad, paksenenud tallanahk ja kare nahk teevad peavalu paljudele. Et jalad oleksid pehmed ja probleemivabad, tuleks mõnusast lõõgastavast vannitamisest, jalgade koorimisest ning kreemitamisest kujundada igapäevane harjumus.

Kristiine Keskuse Euroapteegi konsultant Reelika Mets soovitab jalgu leotada vähemalt korra nädalas. Vesi võiks olla soe ning piisab isegi veerand tunnist. „See aitab paksenenud nahka pehmendada ja jalgu sügavamalt niisutada,“ selgitab Mets ning lisab, et jalavanni vette võib panna ka erinevad soolasid või õlisid.

Paksenenud tallanaha eemaldamiseks on erinevaid võimalusi. „Olemas on nii spetsiaalsed uureat sisaldavad kreemid, spaatlid kui looduskivid. Milline abivahend valida, sõltub sellest, kui hulluks on asjad lastud,“ möönab Mets. 

„Kes on olnud tubli ning kord nädalas jalgu vannitanud ja kreemitanud, võiksid eelistada paksude nahkade eemaldamiseks pigem looduslikku pimsskivi ja kreeme. 25% uureat sisaldav kreem hakkab ise paksu nahka koorima ja pehmendab nahka.“

Pesuvahend ja kreem

Nagu keha- ja näohoolduse puhul võiks ka jalgade pesemiseks kasutada seebivabu või õlibaasil pesemisvahendeid.

„Need niisutavad nahka ja ei tekita lisakuivust. Küll tuleb meeles pidada, et jalgu tuleb korralikult kuivatada, et ei tekiks seentele sobivad keskkonda,“ paneb Mets südamele. 

Jalgade põhiline ilunipp on kindlasti niisutamine ja kreemitamine. „Kannalõhede vastu ei aita miski muu, kui pidev niisutamine,“ möönab Mets, et muid imevahendeid sellest probleemist ülesaamiseks ei leia. „Kui jalad on piisavalt kreemitatud, ei tekigi kannalõhesid – nahk pole kuiv ja on toidetud.“

Lisaks regulaarsele kreemitamisele tasub jalgu aeg-ajalt koorida, et eemaldada naha pinnalt surnud naharakud. „Nii mõjuvad kreemid sügavamale,“ selgitab Mets ja lisab, et jalgu võiks ideaalis kreemitada nii õhtul kui hommikul. Jalakreem tasub valida vastavalt nahatüübile ja probleemile: kui on kuivusega enam probleeme, võiks proovida suurema uurea sisaldusega kreeme. 

Oluline on ka õige jalanõu

Lisaks nahahooldusele tasub tähelepanu pöörata, et jalanõud poleks jala jaoks liialt kitsad ja jalg püsiks n-ö õiges asendis. Nimelt aitavad jalalabad meie kehal end sirgena hoida. Kui tallavõlvid on ära vajunud, mõjutab see ka kehahoiakut ja võib tekitada valusid nii seljas kui mujal.

„Kindlasti on tallatugesid vaja nendele, kes päeva jooksul palju seisavad, olemas on ka tugipõlvikud ja -sukad, mis parandavad verevarustust, ja spetsiaalsed varbaortoosid neile, kellel on varbanukk välja vajunud.“ Muide, tallatugedest on abi ka juhul, kui talla alla on tekkinud teatud kohtadesse, näiteks suure varba juurde, nahapaksendid. Need viitavad, et jalal on vale koormusjaotus.