Eesti
EE

Kuiv kurk

2018 02 04
shutterstock 117903988

Kurk on üks hingamisteede esmatähtsatest osadest, mis täidab olulisi funktsioone. Selle kaudu pääseb õhk kopsudesse ja tagasi;  läbides kurku ja puutudes kokku limaskestadega, saab õhuvool lisaniiskust, soojeneb ja puhastub suspendeeritud osakestest, sealhulgas patogeensetest mikroorganismidest ja allergeenidest. Erinevad ebasoodsad põhjused võivad kergesti häirida kurgu limaskesta funktsionaalset aktiivsust ja hüdratatsiooni ning põhjustada selles erinevate kahjustuste tekkimist. Analüüsime sellist väga sagedast varianti nagu kurgu kuivus. Kuivus kurgus on üks valu variantidest, mis on sageli põhjustatud erinevatest nina-neeluhaigustest. Mitte mingil juhul ei tohiks alahinnata limaskesta kuivust, sest see võib põhjustada väga tõsiseid tagajärgi. 

Kurgu kuivuse põhjused. Kõige sagedasem kurgu kuivuse põhjus on kuiva sooja õhu sissehingamine. Seda juhtub sageli kütteperioodil. Kuiva õhu sissehingamine pika aja jooksul viib ninaneelu limaskesta kuivamiseni. Eriti tihti tekib see probleem lastel ja eakatel inimestel. Ninaneelu limaskestade liigne kuivus teeb selle liiga tundlikuks ning see muutub vastuvõtlikuks erinevatele nakkushaigustele. Teisteks põhjusteks võivad olla häälepaelte ülekoormus valju kõne või laulmise pärast, samuti hingamisteede ärritus, näiteks liigsuitsetamise pärast, kõrge tolmutase keskkonnas jne. Mõned ravimid võivad samuti häirida ninaneelu limaskesta keerulist funktsioneerimismehhanismi – vasokonstriktorid, mida tavaliselt kasutatakse ägeda nohu puhul, lokaalselt toimivad antibiootikumid, kortikosteroide sisaldavad (hormonaalsed) ravimid. Lisaks põhjustab kuiv kurk valulikke aistinguid neelamisel.

Kuidas vabaneda kurgu kuivusest? Kuivus ja valu neelus vähenevad või kaovad täielikult kurgu märgumisel, näiteks veega, või korduva neelamisega, kuid järgmisel hommikul ilmuvad nad uuesti. Sagedane neelu limaskesta kuivus võib põhjustada mikrotraumade teket, neile võib lisanduda infektsioon, mille edasine põletikulise protsessi areng võib väljenduda ägeda neelupõletikuna. See on üsna tavaline sügisel ja talveperioodil, mil esineb rohkem hingamisteede haigusi. Kurguvalu vältimiseks on vaja kasutada erinevaid limaskesta niisutamise meetodeid, mis kaitsevad seda kuivamise eest ning leevendavad valu. Kõigepealt on see suu ja kurgu pidev niisutamine mereveega. See niisutab neelu limaskesta kõige paremini. Merevesi niisutab kuiva limaskesta, ning soodustab kuiva tiheda eritise kiiret eraldumist. Samas meresoolad ja mineraalid avaldavad limaskestadele spetsiifilist toimet, mis soodustab kurgu limaskesta kaitsefunktsiooni taastumist. Soolad aitavad kaasa lima vedeldamisele ja selle tootmise normaliseerimisele. Mikroelemendid parandavad virverakkude funktsioone, parandades kurgu limaskesta kaitsvaid omadusi patogeensete bakterite ja viiruste eest ning puhastades limaskesta saasteainetest. Ja loomulikult on vaja konsulteerida arstiga, et välistada muud kurgu kuivuse põhjused.