Eesti
EE
Kodulehekülg Apteeker soovitab Sinu tervise heaks Artiklid Seljavalu: mida peaks teadma ja kuidas saaks ennet...

Seljavalu: mida peaks teadma ja kuidas saaks ennetada?

2018 01 31
shutterstock 566486719

Seljavalu on peavalu kõrval kõige sagedasem põhjus, millega arsti juurde pöördutakse. Vastavalt Maailma Tervishoiuorganisatsiooni statistika andmetele on seljavalu tuttav umbes 70% arenenud riikide elanikest. Kõige sagedamini esineb seljavalu vanuses 35-55 aastat. Samal ajal, vaatamata sellele, et probleem on väga levinud, ei ole seljapiirkonna ebameeldivate aistingute tekkimise põhjuseid veel piisavalt uuritud.

Võib öelda, et enamik alaseljavaludest on otseselt seotud selgrooga. Täpsemalt öeldes on valu põhjuseks enamasti osteokondroos ja spondüloartroos, mis on sageli põhjustatud luu- ja lihaskonna morfofunktsionaalsetest muutustest. Või teisisõnu, põhjustatud selgroo sisekudede kahjustusest.

Siiski mõnikord võib valu alaseljas tekkida hoopis põhjustel, mis pole otseselt selgrooga seotud.

Mõned nendest põhjustest:

  • mitmesugused selgroo ja seljaaju kasvajad;
  • luumurrud või muud selgroolülide kahjustused;
  • nakkushaigused, mille tagajärjel tekivad lülidevaheliste ketaste kahjustused ja selgroolülide kahjustused;
  • luukoe metaboolsed kahjustused (osteoporoos, osteomalaatsia);
  • põletikulised haigused (reumatoidartriit, anküloseeriv spondüliit);
  • seljaaju vereringluse häired, mille on põhjustanud insult;
  • seedetrakti haigused (soole obstruktsioon, atüüpiline äge apenditsiit);
  • menstruatsioon.

Eespool kirjeldatu näitab, et seljavalu põhjuseks ei ole alati selgroog. Kuid neil juhtudel, kui valu on peegelduva iseloomuga ja seda on tunda mitte ainult seljas, vaid ka alakõhus, on arstil palju lihtsam diagnoosi panna ning põhjust välja selgitada.

MIDA SAAB ISE ETTE VÕTTA, KUI SELG PIDEVALT VALUTAB?

Soovitus nr. 1: musklite tugevdamine.

Kui selg hakkas valutama, siis enamasti arvatakse, et selga ei tohiks rohkem koormata, vaid parem on puhata. Loomulikult võivad üks või kaks päeva puhkust kasulikud olla, kuid edaspidi võib füüsilise koormuse piiramine olukorda veelgi süvendada. Eksperdid väidavad, et sportimine vähendab põletikku ja lihasspasme. Lisaks tuleb mõista, et tugevad kõhulihased loovad hea raamistiku selgroo jaoks ning kaitsevad selga mehhaaniliste vigastuste eest. Kuidas tugevdada õiget lihasrühma? Piisab, kui teha järgmist harjutust 2-3 korda nädalas.

Lebage selili, painutage põlvi, asetage jalalabad horisontaalselt põrandale.

Tõmmake kõht sisse ja tõstke puusad nii kõrgele, et painutatud põlvedel tekiks 90° nurk. Erilist tähelepanu tuleb pöörata sellele, et vaagnaluud  oleksid ühel tasemel ja selg oleks sirge. Tehke tõsteid nii mitu korda kui soovite, aegamisi suurendage kordade arvu 50-ni.

Soovitus nr. 2: luude tugevdamine.

Tugevdada tuleks mitte ainult lihaseid, vaid ka luid. Kõik teavad, et kaltsium on luukoe tugevdamiseks üks olulisemaid komponente, kuid vähesed inimesed teavad, et koos K-vitamiiniga imendub kaltsium paremini. K-vitamiini leidub sellistes toiduainetes nagu spinat, spargelkapsas ja mõnedes tumedates lehtköögiviljades.

Soovitus nr. 3: õige asend une ajal.

Pärast päevast pingutust on väga oluline pöörata tähelepanu puhkuse kvaliteedile, eriti une kvaliteedile. Kui tunnete pärast ärkamist ebamugavust, peate nõu küsima arstilt - ta soovitab, millises asendis on parem magada. Mõnikord soovitavad spetsialistid looteasendis magada (küljeli, põlved rinna poole tõmmatud). Kui meeldib selili magada, siis pange üks padi vöökoha alla ja teine ​​põlvede alla. Kõhuli magamine on selja jaoks eriti kahjulik, aga kui teisiti ei saa magada, pange padi puusade alla. Juhul, kui eelistate magada selili, siis vältige asendit, kus lõug on rinnale liiga lähedal. Kui te magate sagedamini küljeli, ei tohi lõug õlale liiga lähedal. 

Soovitus nr. 4: õige keharüht.

Pidev laua taga istumine (8 või enam tundi) võib põhjustada seljavalu. Kuna kogu tööpäeva jooksul on väga raske hoida õiget kehahoiakut, proovige aeg-ajalt tõusta ja ringi liikuda. Valige hoolikalt tooli või tugitooli. Parim variant on see, kui seljal ja taljekohal on tugi. Püüdke tagada põlvedele selline asend, et nad oleksid puusadest veidi kõrgemal, kasutades selleks näiteks jalatuge.

Soovitus nr. 5: jälgige oma kaalu.

Valu võib põhjustada ka ülekaal, seetõttu vaadake üle oma toidusedel, kui teil on tõeliselt probleeme liigsete kilodega. Ülekaal võib põhjustada osteokondroosi ning kahjustada selgroogu, nagu seda teevad traumad või krooniline ülekoormus. See juhtub selle pärast, et igapäevasele selgroo ja liigeste niigi suurele koormusele lisandub ülekaalust tingitud koormus!