Eesti
EE
Kodulehekülg Apteeker soovitab Sinu tervise heaks Artiklid Soovitused allergia seljatamiseks

Soovitused allergia seljatamiseks

2019 05 16
shutterstock 1238161405

Kevadel, esimeste päikesekiirtega ilmuvad taas välja putukad, kelle hammustus võib tekitada allergiat ning hakkavad õitsema erinevad taimed, mis võivad põhjustada vaevusi. Kui allergia kestab pikka aega või avaldub tugevalt, siis tuleb pöörduda arsti poole, leebematel juhtudel saab abi apteegist, ütleb Kristiine Keskuse Euroapteegi proviisor Anastassia Izlatova.

Allergia on organismi ülitundlikkus mingile välisele või organismis olevale ainele-tegurile ning see võib väljenduda väga erinevalt – punetavate silmade, hingamispeetuse, nahalööbe või ka turtsuva ninana sõltudes allergeenist ja organismi eripärast.

„Siiski, pole suurt erinevust, kas põhjustajaks on õitsev lepp, koduloom või tolmulest, võib kergematel juhtudel abi saada apteegi käsimüügist ning keerukamas olukorras arsti poolt kirjutatud retseptiravimist,“ ütleb Anastassia Izlatova.

Mõned üldised soovitused:

  • Õietolmu allergia algab varakevadel ning seda saab ennetada. Peamisteks allergiailmingute põhjustajaks on Eestis lepp, sarapuu ja kase õietolm, mis ilmneb juba varakevadel.
  • Tihti aitab kergematel juhtudel silmatilkade ja ninaaerosooli kasutamine.  Kui allergiliseks reaktsiooniks on nohu, punetavad või vesised silmad, siis esmane ravi võiks olla silmatilkade ja ninaspreide kasutamine.
  • Leebemate reaktsioonide puhul tuleks esmalt eelistada toimeainet tsetirisiin. Seda on apteegis saadaval nii tablettide kui siirupina ning see koormab ka organismi kõige vähem. Kangemate ravimite osas tuleks apteekriga juba nõu pidada.
  • Elamutolmu allergia vastu aitab tablettide kõrval põhjalik kevadine suurpuhastus. Sageli tekitab allergiat ka elamutolm ning peamiselt selle osaks olevad lestad. Seega tuleks nendest vabanemiseks tuulutada tube, kloppida ja puhastada just pehme mööbel.
  • Loomade karvade ja lindude sulgedega kokkupuudet maksab allergikutel vältida. Kindlasti aitab loomade karvade ja lindude sulgede allergia puhul tablettidest, aga kuna reaktsioon võib olla väga äge, siis maksab selliseid olukordi ja kohti allergikutel vältida.
  • Allergiaravimeid võib võtta ka pikema perioodi vältel. Kui allergia avaldub kindla taime õitsemise ajal või kindlal ajal kokkupuutel loomaga, siis tuleks ravimit võtta kogu selle perioodi jooksul.