EE RU
Дистанционная продажа осуществляется аптекой "Mint" | Спроси аптекаря | пн-пт 9:00-17:00 |. +372 610 3100

Proviisor jagab nippe: kuidas pühade ajal vältida ülesöömisest tingitud terviseprobleeme?


Proviisor jagab nippe: kuidas pühade ajal vältida ülesöömisest tingitud terviseprobleeme?

Pühadeaegsete pidustuste ajal, mil põhitoidukordadele lisaks maiustatakse vahepaladega ning ka toidukogused on argipäevast sageli suuremad, on oluline kimbutavateks terviseprobleemideks valmis olla. Mida peaks kodusesse apteeki varuma, et jõulude ja aastavahetusega kaasnev ülesöömine liialt ebamugavust ei tekitaks?

Azeta e-apteegi proviisori Aleksei Gladsteini sõnul pöördub igal aastal just pühade paiku apteeki palju inimesi, kel mureks seedeprobleemid ja ebamugavustunne kõhus.
"Peamised kaebused on puhitustunne, ebamugavus, raskustunne, sest söödud sai liiga palju. Samuti ka kõhukinnisus ning kõhulahtisus," selgitas Gladstein. Ta lisas, et peale seedeprobleemide on pühade ajal levinud kaebused ka kergemad põletused ning viirushaigused.

Vähem stressi ja rasvaseid toite

Jõulud ja uusaasta pidustused toovad endaga paratamatult kaasa rohkem stressi, sest palju tegevusi tuleb mahutada lühikesele ajale. Gladsteini sõnul on stress üheks põhjuseks, miks meie organism võib puhituse ja ebamugavustundega märku anda: “Puhitus, seedeprobleemid ja kõrvetised võivad lisaks ülesöömisele olla ka pühadeaegse stressi tunnus. Selleks, et end hästi tunda, võiks koduses apteegis olemas olla vahendid kõrvetiste jaoks ning kindlasti ka puhitust vähendavad käsimüügiravimid."

Kuna stress ja selle tekkepõhjused on väga individuaalsed, peaks iga inimene enne pühadesaginat mõtlema, mis talle varasematel aastatel kõige rohkem stressi tekitab ning proovima neid olukordi ennetada. "Seedeprobleemide puhul saab tegelikult samuti jälgida, milliste toitude söömisel ebamugavustunne tekib ning tarbida neid kas väikeses koguses või üldse enda menüüst välja jätta. Kõhulahtisuse ja- kinnisuse puhul on käsimüügiravimite valik lai, kuid soovitan nende ostmisel konsulteerida apteekriga – Azeta e-apteegis saab nõustada ka interneti teel," ütles Gladstein.

Seega tuleks seedeprobleemide puhul kindlasti pöörata tähelepanu oma toidulaua mitmekesisusele. Tarbida piisavalt vett ning jälgida, et toidulaud ei koosneks vaid rasketest ja rasvastest või liigselt vürtsikatest toitudest. Samuti võivad seedetrakti ärritada gaseeritud joogid, alkohol ning kofeiin, mille tarbimist tuleks jälgida.

Varu valmis esmaabivahendid

Jõulud ja uusaastapidustused toovad endaga paraku ka palju pisivigastusi – sealhulgas põletushaavu. Kodus kokkamine, küünlad ning ilutulestikuraketid põhjustavad sageli põletusi, millest kergematega on kodus tohterdamiseks vajalik desinfitseerimisvahend ja paranemist toetav kreem või salv. "Kõigepealt tuleb tekkinud haavad korralikult ära puhastada, et vähendada infektsiooniohtu. Seejärel määrida haavale/põletusele näiteks nahakahjustuste raviks mõeldud antiseptilist salvi," selgitas Gladstein. Ta rõhutas, et parim ravi on alati ennetus, ehk jälgida tuleks kõiki ohutusreegleid. “Kui aga õnnetus on juhtunud, saab alati abi küsida nii perearsti nõuandetelefonilt kui ka apteegist või e-apteegist,” soovitas Gladstein. 

Gladstein lisas, et esmaabikarbis võiksid muidugi olemas olla ka palavikualandajad ning valuvaigistid, kuna viirushaigused on talvisel perioodil eriti aktiivselt levivad. Sedasi saab esimeste haigussümptomitega nagu pea- ja lihasvalud ning palavik kohe võitlema hakata. 

 

Советы и статьи